Strona GłównaSrebrne monetyEl Cazador – wrak, który zmienił świat

11 stycznia 1784 roku hiszpański statek El Cazador pokonywał szlak morski łączący meksykańskie Veracrus z Nowym Orleanem. Terytorium Luizjany należało wówczas do Hiszpanii, a na statku El Cazador Hiszpanie transportowali niezwykle cenny ładunek – srebrne monety w dużej ilości i dużej wartości.

Statek jednak nigdy nie dotarł do celu. Hiszpanie w ten sposób stanęli przed dużym problemem. Bez statku, a więc i bez cennych srebrnych monet nie mogli ustabilizować młodej gospodarki Nowego Orleanu. Brak gotówki w szczerym srebrze zmusił Hiszpanów do szybkiej sprzedaży Luizjany francuzom, którzy wykorzystując problemy swych południowych sąsiadów kupili ją po bardzo dobrej cenie.

Zaledwie trzy lata później, w 1803 roku, Napoleon sprzedał Luizjanę Thomasowi Jeffersonowi za 15 milionów dolarów. Zakup Luizjany umożliwił Stanom podwojenie swojej powierzchni i otwarcie się na podbój zachodu.

Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego El Cazador zatonął, jedno jest natomiast pewne, gdyby statek dotarł w całości do celu, jest duże prawdopodobieństwo, że USA dzisiaj wyglądałyby zupełnie inaczej. Być może Floryda byłaby najdroższą autonomią Hiszpanii 🙂

209 lat później, 2 sierpnia 1993 roku 50 mil od wybrzeża Luizjany załoga kutra rybackiego o nazwie “Pomyłka” przez przypadek chwyciła z morskiego dna coś co na początku przypominało betonowy gruz, po dokładniejszym rozeznaniu okazało się, że są to stare srebrne monety prosto ze szczątków El Cazador. Srebrne monety leżały na głębokości 90 metrów. Monety te zostały później sprzedane kolekcjonerom jako te, które pomogły kształtować świat.

Srebrne monety ze statku El Cazador to Osiem Srebrnych Reali znane również jako kawałki ósemki, fiaskowe dolary, a także drobne hiszpańskie dolary. Srebrne reale były pierwszym legalnym środkiem płatniczym w USA i były oficjalnie w użyciu do 1857 roku.  Ósemki dzielono na osiem równych części, które określano jako “bit”. Bity były używane jako drobne pieniądze. Dwa bity były równe ćwierć dolara.

Srebrna moneta - 8 Real-Awers
Srebrna moneta – 8 Real-Awers
Srebrna moneta - 8 Real-Rewers
Srebrna moneta – 8 Real-Rewers

Srebrne Ósemki używane były od 1497 roku przez wiele krajów jako waluta w handlu międzynarodowym, głównie z powodu swej jednolitości i ustandaryzowanych cech. Niektóre kraje wykorzystywały Ósemki jako swoją własną walutę, dlatego występowały Ósemki z inskrypcjami odpowiednimi dla konkretnego kraju.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź