Strona GłównaBanki centralneCiemna strona Bitcoina

Bitcoin dotychczas zasłynął z szybkości transakcji i olbrzymiego przyrostu wartości. To szybkość transakcji i jej pospolita bezkosztowość, ma między innymi stanowić o wielkiej przyszłości Bitcoina.

Ale jak jest z tą szybkością i darmowością transakcji naprawdę? Aby się przekonać trzeba samemu dokonać takiej transakcji. Wówczas okazuje się, że każda transakcja transferu Bitcoinów obarczona jest tzw. mining fee, czyli opłacie uiszczanej na rzecz górnika, czyli jakiegoś użytkownika sieci, który zaprzęgł swój sprzęt komputerowy do pracy w sieci Bitcoin i który to pobiera prowizję od każdej przeliczonej przez siebie transakcji. Jeżeli w ustawieniach naszej płatności ustawimy niską opłatę dla górnika, to nasza transakcja będzie czekać na samym dnie globalnej kolejki transakcji do rozliczenia. Im rynek Bitcoina jest bardziej rozgrzany rosnącą lub spadającą ceną, tym więcej zleceń czeka w kolejce do rozliczenia. Na lokalnym szczycie cenowym z początku grudnia 2017 r. było to ponad 200 tysięcy transakcji. Jeżeli w takiej sytuacji ktoś niedoświadczony zleciłby przelew Bitcoinów na giełdę celem ich sprzedaży mógłby bardzo długo czekać, aż te Bitcoiny trafią na giełdę, ponieważ większość giełd ma ustawiony wymóg kilkukrotnego potwierdzenia transakcji. Co sprowadza się do wydłużonego czasu oczekiwania. Im mniejsza opłata dla górnika, tym dłuższy czas oczekiwania. Sytuacja taka jest niebywale niebezpieczna dla niedoświadczonych osób, które być może kiedyś dotrwają do momentu, gdy Bitcoin będzie na szczycie i będą chcieli go sprzedać. W sytuacji szybko spadającej ceny Bitcoina i natłoku transakcji czas oczekiwania może spowodować, że umknie takiemu inwestorowi co najmniej kilkanaście procent zysku.

Wydłużony czas oczekiwania wynikający z ilości potwierdzeń przez giełdy powoduje też kolejne ryzyko wynikające z ryzyka wypłacalności giełdy. Takie ryzyko powstaje głównie przy transferze i wymianie dużych kwot. W bardzo pechowym scenariuszu można wyobrazić sobie sytuację, że po przelaniu Bitcoinów na giełdę i kilkugodzinnym oczekiwaniu na potwierdzenie transakcji przez giełdę, ulegnie ona cyberatakowi lub firma ją prowadząca okaże się niewypłacalna.

Kolejnym problemem rynku Bitcoinów jest jego głębokość. Ostatnimi czasy sławna stała się jedna z największych giełd Bitcoin na świecie, która do rozliczania transakcji BTC/EUR wykorzystuje swój rachunek w małym polskim banku regionalnym, którego aktywa mają szanse stanowić mniej niż dzienną wielkość obrotów tej giełdy. Ponadto rachunek jest zarejestrowany na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której dyrektor to osoba typu dyrektor do wynajęcia zameldowany w Panamie. Ponadto giełda ta poza samymi krypto walutami oferuje także instrumenty pochodne na te krypto waluty, których obrót realizowany jest na taką skalę, że przy płytkim kapitałowo bazowym rynku BTC mają oni możliwość sterowania globalną ceną Bitcoina.

Nie zmienia to faktu, że technologia blockchain ma przed sobą świetlaną przyszłość. Cena Bitcoina lub innej krypto waluty ma okazje wejść w hiperboliczną spiralę wzrostu identyczną z manią holenderskich cebulek tulipanów z siedemnastego wieku. Wówczas jedna cebulka najrzadszej odmiany tulipana miała siłę nabywczą równą murowanemu budynkowi mieszkalnemu w centrum Amsterdamu.

Tulipomania - cena cebulki tulipana

Tulipomania – cena cebulki tulipana

Jak można dostrzec na wykresie cena jednej cebulki tulipana wzrosła w ciągu 3 lat z 1 guldena do 60 guldenów. A jak wzrosła cena Bitcoina?

Aktualnie cena Bitcoina zaszła bardzo wysoko, bo na początku grudnia 2017 r. wyniosła blisko 60 tys. PLN. W 2010 roku cena Bitcoina oscylowała wokół 0,18 PLN (słownie: osiemnaście groszy), ale w takich fazach rynku 99,99 procent uczestników rynku nie jest w stanie przewidzieć jak wysoko zawędruje cena oraz jak długo będzie trwał jej wzrost. Aktualnie trzeba brać pod uwagę fakt, że w wyniku działań banków centralnych mamy zbyt dużo pieniędzy w systemie. Stopy procentowe są zbyt niskie i zbyt niskie muszą pozostać, bo nikt nie ma ochoty płacić zbyt dużo odsetek (rządowi statystycy może dostaną kiedyś nagrodę Nobla za kreatywność). Inflacja tworzona jest na siłę. Ryzyko geopolityczne jest coraz większe. Mamy globalny i jeszcze swobodny przepływ informacji i kapitału. W takich okolicznościach bańka tulipanowa może zostać śmiało przyćmiona przez krypto-walutowe szaleństwo, a więc zgodnie ze starym giełdowym powiedzeniem co do ceny “niebo jest granicą”.

Cena BTC/PLN

Cena BTC/PLN

Dostrzegając potencjał technologii blockchain możemy być pewni, że najbliższe lata będą stały pod znakiem rewolucji w finansach. Ta rewolucja będzie również wynikać z faktu wielkich problemów z wypłacalnością wielu krajów. Ludzie będą pragnąć środków pieniężnych, które są niezależne od decyzji polityków, którzy zawsze wydają więcej pieniędzy niż wynoszą wpływy do budżetu. Możemy mieć pewność, że w ciągu najbliższych lat branża finansowa, która nie zmieniała się przez ostatnie kilkadziesiąt lat znacząco, teraz wchodzi w okres wielkiej transformacji. A to znaczy, że w przyszłości rynki akcji, surowców, nieruchomości, obligacji i walut będą wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Będą nowe produkty finansowe, całe koszyki mieszanki aktywów i nowe giełdy niekoniecznie pod nadzorem dotychczasowych administracji państwowych. A z kolei administracja rządowa będzie wykorzystywać blockchain do tworzenia produktów administracyjnych śledzących aktywność obywateli. I będzie tak jak dotychczas, czyli coś co stworzono do poczucia większej wolności przez ludzi, będzie wykorzystane do jej ograniczania. Z punktu widzenia Polaków pocieszeniem pozostaje fakt, że patrząc na jakość działania dotychczasowych aplikacji tworzonych przez nasze instytucje państwowe, pozostawiają one wiele do życzenia, a ich działanie jest co najmniej mało płynne. A zatem może i administracyjno inwigilacyjny blockchain będzie u nas działał jak zardzewiały łańcuch w afrykańskim kombajnie.

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , ,

2 komentarze

  1. KryptoPan says: 21 września 2020

Zostaw Odpowiedź