Strona GłównaCeny złotaCeny złota w drugiej poł. września 2023 r.

Ceny złota w trzecim tygodniu września 2023 r.

W trzecim tygodniu września cena złota była pod wpływem takich czynników jak siła dolara, rentowności obligacji skarbowych USA i oczekiwania dotyczące polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Złoto wzrosło do dwutygodniowego szczytu we wtorek, gdy dolar osłabł przed dwudniowym posiedzeniem Fed, na którym inwestorzy liczyli na sygnały dotyczące przyszłych stóp procentowych. Jednak złoto straciło na wartości w środę i czwartek, gdy Fed zaskoczył rynki jastrzębią postawą, sygnalizując kolejną podwyżkę stóp procentowych w tym roku i zacieśnienie polityki monetarnej do 2024 roku. Wyższe stopy procentowe i rentowności obligacji skarbowych podnoszą koszt posiadania nieoprocentowanego złota. Dolar umocnił się po decyzji Fed, co również negatywnie wpłynęło na ceny złota i srebra. W piątek złoto utrzymało się w pobliżu tygodniowego minimum, gdy inwestorzy oceniali perspektywy stóp procentowych Fed i oczekiwali na dane o inflacji konsumenckiej w USA, które mogą mieć wpływ na decyzje Fed w przyszłości. Złoto zakończyło trzeci tydzień września z niewielkim wzrostem około 0,1%.

Ceny złota w czwartym tygodniu i podsumowanie września 2023 r.

Podsumowanie czwartego tygodnia oraz całego września: Cena złota zaczęła miesiąc powyżej 1900 dolarów za uncję, ale straciła na wartości wraz z umocnieniem się dolara i wzrostem rentowności obligacji skarbowych USA do 16-letnich szczytów. Inwestorzy liczyli na sygnały dotyczące przyszłych stóp procentowych i ograniczenia skupu aktywów przez Fed na dwudniowym posiedzeniu w połowie miesiąca. Fed zaskoczył rynki jastrzębią postawą, sygnalizując kolejną podwyżkę stóp procentowych w tym roku i zacieśnienie polityki monetarnej do 2024 roku. Wyższe stopy procentowe i rentowności obligacji skarbowych podnoszą koszt posiadania nieoprocentowanego złota. Dolar umocnił się po decyzji Fed, co również negatywnie wpłynęło na ceny złota i srebra. Dane z USA pokazały, że gospodarka utrzymywała dość solidne tempo wzrostu w drugim kwartale i aktywność gospodarcza wydaje się być przyspieszona w tym kwartale. Dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej w USA okazały się mieszane, sugerując, że Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu w październiku, ale może być zmuszony do podwyżek stóp procentowych później w tym roku lub na początku przyszłego roku, aby ochłodzić nadmierną inflację.

Złoto kończy miesiąc z ponad 4% spadkiem, co jest największym miesięcznym spadkiem od lutego i drugim kwartalnym spadkiem z rzędu, głównie dlatego, że rosną ceny rynkowych stóp procentowych oraz oczekiwana przez większość uczestników rynku recesja nie nadchodzi tak szybko jak oczekiwano. Wskaźniki wyprzedzające pokazują krótkoterminową poprawę koniunktury w USA.

Co ze złotem w 2024 r. i w przyszłości

Kiedy złoto ponownie złapie wiatr w żagle i obierze kurs wzrostowy? Należałoby podkreślić, że złoto cały czas jest w długoterminowym trendzie wzrostowym. Aktualnie jest w fazie korekty ostatnich kilkumiesięcznych wzrostów. Korekta ta się zakończy wraz z wejściem oprocentowania obligacji w trend spadkowy. Definitywnie dobry czas fundamentalnie dla wzrostu cen złota nadejdzie, gdy kondycje największych gospodarek zaczną się pogarszać, a inflacja nadal będzie na podwyższonym poziomie lub będzie rosnąć, wówczas banki centralne będą miały ograniczone pole manewru, nie będą mogły podwyższać stóp procentowych, bo to spowodowałoby jeszcze większą recesję. Taki schemat czynników w gospodarce określa się stagflacją, która jest idealnym środowiskiem do wzrostu cen złota. Z analizy cykli wynika, że takie stagflacyjne okoliczności powinny się zacząć pojawiać w okolicach połowy 2024 roku.

Treść tego wpisu, to podsumowanie najważniejszych informacji z zaufanych publikatorów rynkowych i ma służyć jako podsumowanie informacji zawartych już w cenach na rynku. NIE jest to porada inwestycyjna, autor NIE jest doradcą inwestycyjnym w myśl rozumienia polskich przepisów i nie może doradzać w zakresie inwestycji kapitałowych, każdy musi podejmować decyzję samodzielnie, a każda decyzja finansowa obarczona jest ryzykiem straty pieniędzy.
korzysci-z-zakupow-w-Goldco

Data publikacji 30 września 2023 r.

Piotr Kowalski GCO Spółka z o.o.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Gco Spółka z o.o.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: ,

Zostaw Odpowiedź