Strona GłównaGoldco.tv – wiadomości o złocie z całego Świata

Goldco.TV – Wiadomości o Złocie z Całego Świata

5-gramowe i 20-gramowe łamane sztabki Combibar dobre na prezent i na ciężkie czasy

Krótkie omówienie sztabek złota typu Combibar, których budowa umożliwia oddzielanie poszczególnych 1-gramowych części od pozostałej całości. Więcej na:

20g Combibar Valcambi – https://goldco.pl/sklep/1g-x20-sztabka-zlota-combibar
5g Combibar Valcambi – https://goldco.pl/sklep/1g-x5-sztabka-zlota-combibar

Wytwarzanie sztabek złota w mennicy Perth Mint

 

Jak się wytwarza sztabki złota?


Transkrypt video:

Złoto to najbardziej miękki i plastyczny metal, łatwo daje się formować tworząc różne kształty. Można z niego nawet utworzyć drut bez pęknięć. Złoto w odróżnieniu od innych metali nie jest wrażliwe na wodę lub tlen dlatego nie rdzewieje i nie pokrywa się nalotem. Większość złota pozyskuje się z tak zwanych żył, skupisk złota i innych metali zgromadzonych w pęknięciach skał. Dostanie się do nich wymaga poważnych prac wydobywczych. Rudę złota trzeba wydobyć wiercąc i stosując materiały wybuchowe. Górnicy pracują ponad pół kilometra pod ziemią. Za pomocą długiego pneumatycznego świdra tworzą otwory pod ładunki wybuchowe. Odwierty powstają zgodnie z dokładnym planem opracowanym przez inżynierów. Położenie żył złota jest znane dzięki wcześniejszym badaniom próbek rudy. Próbki pobiera się co 15 metrów. Długie skalne pręty zwane rdzeniem diamentowego świdra mają do 100 metrów długości i 3,5 centymetra średnicy. Złoto w naturalnej postaci jest zazwyczaj wymieszane ze srebrem i innymi metalami, dlatego wydobyta ruda musi być przetworzona. Z jednej tony rudy udaje się uzyskać do 6,5 grama złota. Po wysadzeniu skał górnicy używają małej ładowarki, aby załadować urobek do wagonów i wywieźć na powierzchnie. Kruszarka rozdrabnia duże fragmenty rudy na kawałki wielkości żwiru. Następne maszyny mielą rudę aż będzie przypominać piasek, dodawana jest woda i roztwór cyjanku. Kolejna maszyna miesza wszystko w pulpę o konsystencji błota. Pompuje się ją do zbiorników, w którym ciężkie cząsteczki opadają na dno. Woda z wierzchu jest przelewana w inne miejsce. To co zostało na dole przechodzi do zbiornika, w którym do mieszaniny pompowane jest powietrze. Pod wpływem tlenu dochodzi do reakcji cyjanku ze złotem w rudzie, Metal zaczyna się od niej oddzielać i unosić w wodzie. Filtry bębnowe oddzielają wodę od cząstek stałych. Woda zostaje odpompowana, a do masy dodawany jest sproszkowany cynk, który łączy rozproszone złoto. Aby przetopić materiał na sztabki najpierw trzeba kilka chemikaliów ? tlenek manganu, fluorek, krzemionka, boraks i azotan sodu. Ta mieszanka pozwoli oddzielić złoto od zanieczyszczeń. Całość wsypuje się do pieca, w którym panuje temperatura 1600 stopni Celsjusza. Piec jest obracany by składniki nagrzewały się równomiernie. Po 2,5 godzinie cięższe złoto opada na dno podczas gdy zanieczyszczenia zwane żużlem wypływają na powierzchnię. Żużel jest wylewany z pieca. Pobiera się jego próbkę, by sprawdzić czy nie zawiera złota. Jeśli zostanie wykryte, materiał trafia z powrotem do pieca. Ponieważ złoto trochę wystygło, zostaje ponownie podgrzane do 1600 stopni Celsjusza i przelane do form w kształcie sztabek. Potrzeba 4 minut by sztabka stężała i godziny w zimnej wodzie, by wystygła. Po wyjęciu z formy sztabki są czyszczone z pozostałości żużlu. Na tym etapie sztabka zawiera 80 procent złota. Musi zostać jeszcze oczyszczona do 99,99 procent złota – międzynarodowego standardu czystości złota.

Największa i Najdoskonalsza Złota Moneta Bulionowa

Złoty Australijski Kangur – Australian Gold Kangaroo

  • Waga – 1000 kg [32 tys. uncji]
  • Próba – 999,99
  • Nominał – 1 mln AUD
  • Wartość rynkowa – 55,4 mln USD [przy cenie spot złota 1725 USD]
  • Mennica – Perth Mint

Transkrypt video:

Złoty Australijski Kangur wykonany jest ze złota próby 999,99. Jego wymiary wynoszą w przybliżeniu 80 cm średnicy i 12 cm grubości.  Moneta ta posiada status legalnego środka płatniczego w Australii. Jej masa wynosi jedną tonę. Nominał to 1 mln dolarów australijskich. Dzięki swojej olbrzymiej masie i wymiarom Złoty Australijski Kangur jest najcięższą, największą i najbardziej wartościową dotychczas wykonaną złotą monetą bulionową na świecie. Monetę wyemitowała wszystkim znana australijska mennica Perth Mint, która uczyniła z Australijskiego Kangura złotą ikonę Australii.

Prezentacja projektowania wzoru złotej monety, projektowania formy odlewniczej, wykonywania formy odlewniczej, zalewania złotem formy odlewniczej,  obróbkę powierzchni złotej monety, frezowania rantu.

Wypowiedź Eda Harbuza, prezesa mennicy Perth Mint: Kiedy wpadliśmy na pomysł wykonania złotej monety bulionowej o masie 1 tony, w pierwszym momencie wydawało nam się niemożliwe pokonanie wszystkich problemów oraz wyzwań technologicznych. Jednak ostatecznie postanowiliśmy podjąć  wyzwanie. Wykonanie tej monety było długim procesem projektowania, wykonania form oraz sprostaniu trudnemu procesowi zalewania tak dużej ilości płynnego złota do formy odlewniczej. Odlew tak dużej monety był wyzwaniem, któremu wcześniej nikt nie próbował stawić czoła. Cały proces produkcji monety zajął nam miesiące i pochłonął dużą ilość pracy wielu ludzi. Dlaczego to zrobiliśmy? Australijski Złoty Kangur należy do jednej z najbardziej popularnych złotych monet bulionowych na świecie, a my chcieliśmy podnieść jego rangę jeszcze bardziej. Złoty Kangur o masie 1 tony ma swoje miejsce na salonie pokazowym naszej mennicy, która przyciąga setki tysięcy widzów rocznie i stanowi jedną z wielu atrakcji, którą ludzie mogą podziwiać podczas wizyty w mennicy Perth Mint.

Jedna z największych i najbardziej doskonałych złotych monet bulionowych

Kanadyjski Liść Klonu – Canadian Maple Leaf

  • Waga – 100 kg
  • Próba – 999,99
  • Nominał – 1 mln USD
  • Mennica – Royal Canadian Mint

Transkrypt Video:

Pierwsi stworzyliśmy największą złotą monetę bulionową na świecie. Potrzebowaliśmy do tego innowacyjnej technologii połączonej ze starą tradycyjną techniką menniczą. Aby odwzorować indywidualny charakter każdej cząstki monety bulionowej, wykorzystaliśmy wyśmienite umiejętności wielu ekspertów, artystów, inżynierów i mincerzy.

Wszystkie elementy wykorzystane przy produkcji tej złotej monety cechują się poświęceniem, oddaniem, unikalnością, czyli wszystkim tym, co wyróżnia Kanadyjską Mennicę Królewską (Royal Canadian Mint). To kombinacja precyzyjnej inżynierii z oszałamiającym pięknem artyzmu ręcznej obróbki, która kulminuje w ostateczności perfekcyjną formą złotego bulionu. To największa i najczystsza złota moneta bulionowa na świecie z wartością nominalną jeden milion dolarów i czystością złotego kruszcu wynoszącą 99999. To sto kilogramów czystego złota, będącego dumą Kanady.

Kanadyjska Mennica Królewska (Royal Canadian Mint) jest pierwszą mennicą na świecie, która wyprodukowała złotą monetę bulionową o takim rozmiarze, wadzę i czystości. To było bardzo trudne zadanie. Każdy krok w procesie produkcji był wyzwaniem i wymagał dużej ostrożności, testów i kontroli procesów. Wszystko rozpoczęło się od prac artystycznych kształtujących wizerunek złotej monety bulionowej przy jednoczesnym skupieniu się nad jakością detali. Mimo, że Kanadyjska Mennica Królewska (Royal Canadian Mint) zawsze produkuje monety z najwyższą starannością o wszystkie szczegóły przekuwając je na oryginalne elementy związane z okolicznościami i tradycjami, których dotyczy dana moneta – również z największą złotą monetą bulionową nie było to problemem, jednak wielki rozmiar i waga tej złotej monety bulionowej kreowała nowe wyzwania w tym zakresie.

Projektanci złotych monet z Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej (Royal Canadian Mint) przelali artyzm piękna rękodzieła na deskę kreślarską i modele trójwymiarowe tej złotej monety bulionowej, które pozwoliły ukształtować plastyczną masę formującą pierwowzór monety. Następnym etapem było przygotowanie i rafinacja najwyższe jakości złota. Certyfikowani probiercy kwalifikowali złoto, aby złoty kruszec wykorzystany na produkcję monety miał próbę równą 99999.

Stworzenie formy odlewniczej dla tej niezwykłej złotej monety bulionowej wymagało od inżynierów Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej (Royal Canadian Mint) niezwykle unikalnej wiedzy konstruktorskiej i doświadczenia. Podczas produkcji tej złotej monety bulionowej trzeba było opanować niezwykle trudną umiejętność równomiernego i prawidłowego zalewania formy odlewniczej najwyższej jakości stopem złota o wadze 100 kilogramów przy temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza.

Po wykonaniu odlewu umieszczono, go w specjalnym piasku chłodzącym ułatwiającym osiągnięcie najlepszych warunków zachowania idealności odlewu. Po wychłodzeniu świeżo odlanego złota, specjaliści z Mennicy Kanadyjskiej zdjęli formę odlewniczą i oczyścili złotą monetę bulionową. Po oczyszczeniu powierzchni tej złotej monety, inżynierowie przystąpili do mechanicznego usuwania naddatków odlewniczych, aby perfekcyjnie ukształtować idealny kształt monety.

Następnie złota moneta bulionowa była poddawana licznym inspekcją jakościowym idealnie mierzących grubość, średnicę, wagę, czystość monety i składającego się na nią złotego kruszcu. Gdy moneta przeszła już wszystkie testy trafiła pod wprawne i artystycznie uzdolnione ręce kanadyjskich mincerzy. Aby zachować najbardziej wymagające normy jakościowe złota moneta była kilkukrotnie poddawana polerowaniu.

Rezultat jest spektakularny i w rzeczywistości potwierdził, że Mennica Kanadyjska znajduje się w ścisłej czołówce na wysoce konkurencyjnym rynku rafinacji i obróbki złota oraz innych metali szlachetnych. To co Mennica Kanadyjska osiągnęła przez produkcję tej wyjątkowej złotej monety bulionowej jest ukoronowaniem doświadczenia, które odróżnia tę Mennicę od innych konkurencyjnych rafinerów, probierców i producentów złotego bulionu. Mennica Kanadyjska ustanawia nowe standardy w produkcji złota bulionowego na całym świecie i kładzie wielki nacisk na reputacje, jakość i wydajność. Wykorzystuje wszystkie swoje umiejętności i siły, aby produkować najbardziej jakościowe złoto bulionowe na świecie.

Ci, którzy chcieliby posiadać złotą monetę bulionową, nie muszą oczywiście kupować od razu 100 kilogramowej złotej monety bulionowej, ponieważ Mennica Kanadyjska od wielu lat oferuje najbardziej znaną złotą monetę bulionową wśród inwestorów na całym globie. Jest nią oczywiście Kanadyjski Liść Klonowy (Canadian Maple Leaf), produkowany w dostępnych dla każdego wagach zaliczający się do najczystszych złotych monet bulionowych na świecie.

Kiedy ludzie ich pytają, dlaczego wykonali złotą monetę bulionową o tak wysokiej czystości i tak ogromnej masie oraz tak dużym nominale odpowiadają prosto: bo chcieli podjąć wyzwanie i udowodnić swą doskonałość w probierstwie, rafinacji i odlewie złota bulionowego. Pomimo tego, że już w 1982 roku udowodnili swą doskonałość w tym zakresie, to dwadzieściapięć lat później zrobili to znowu, tym razem produkując złotą monetę bulionową próby 99999, jednak o oszałamiającej wadzę stu kilogramów.

Dzięki tym dokonaniom nabywcy złota bulionowego pochodzącego z Mennicy Kanadyjskiej mają pewność, że kupując złoto z tej królewskiej mennicy inwestują w to co najlepsze. Gdy Mennica Kanadyjska dostrzega wyzwanie, to bez wahania je podejmuje, podobnie jest z najwyższymi standardami, zawsze je w zupełności spełnia. Produkując największą złotą monetę bulionową na świecie Mennica Kanadyjska podjęła wyzwanie osiągnięcia doskonałości będące artystycznym mistrzostwem oraz wspaniałością złota bulionowego.

Treść powyższych analiz jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).


Piotr Kowalski

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: office(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
e-mail Piotr Kowalski: piotr.kowalski(m@łpa)goldco.pl zamiast (m@łpa) wpisz @
Goldco S.A.: ul. Rynek 7, 50-106 Wrocław
Goldco S.A. Biuro Obsługi Klienta: ul. Tarnogajska 11, 50-512 Wrocław