Strona GłównaMennicaUncja Trojańska, Uncja Międzynarodowa, Tola, Teal, wagi ZŁOTA całego świata

Uncja, to ogólne określenie wagi stosowane w różnych branżach. Waga jednej uncji może być różna. Wszystko zależy od zastosowanego systemu wagowego. Najczęściej stosowane współcześnie uncje to uncja międzynarodowa i uncja trojańska, zwana również uncją jubilerską lub aptekarską.

Uncja międzynarodowa odpowiada wadze 28,34 grama. Stosuje się ją przy pomiarze wag takich towarów jak na przykład pszenica, cukier lub inne powszechnie stosowane surowce.

Uncja trojańska, ile to gram?

Uncja trojańska odpowiada wadze 31,1035 grama i wykorzystuje się ją w jubilerstwie i handlu metalami szlachetnymi. Na tej jednostce wagowej opiera się cały rynek złota, srebra, platyny i palladu. Skrótowo uncja trojańska oznaczana jest “oz” lub “t oz“. Skrót uncji pochodzi od starego włoskiego słowa “onza”, aktualnie wymawianego, jako “oncia”. Na sztabkach złota i złotych monetach często widnieje słowo uncja w różnych językach. Uncja po angielsku to “ounce”, po niemiecku “unze”. Rodzaj występowania zależy od mennicy danego kraju.

Uncja trojańska, a inne uncje – skąd wynika różnica

Różnica wag jednej uncji bierze się z różnego pochodzenia geograficznego i czasowego tego samego łacińskiego słowa “uncia”. Konkretne znaczenie dla danej uncji (międzynarodowej, rzymskiej, trojańskiej, Marii Teresy, duńskiej, chińskiej) było charakterystyczne dla ośrodka gospodarczego, z którego się wywodziło.

Uncja trojańska od miasta Troyes

Pojęcia wagowe uncja trojańska wywodzi się z miasta Troyes, w północnowschodniej Francji. W średniowieczu był to ważny ośrodek handlowy, w którym zdefiniowane jednostkę wagową dla metali szlachetnych.

Złote monety ważone uncją trojańską

Złote monety określane są wagą uncji trojańskiej. Najpopularniejsze złote monety bulionowe mają masę jednej uncji trojańskiej. Masa złotych monet jedno uncjowych jest zazwyczaj większa, ponieważ w celu zwiększenia twardości i trwałości monet dodaje się do złota stopy srebra i miedzi. Taka moneta popularnie określana jest, jako jedno uncjowa, bo zawiera dokładnie jedną trojańską uncję złota i kilku gramową domieszkę srebra lub miedzi. Powoduje to, że jej łączna waga może wynosić na przykład 35 gramów. Są również złote monety inwestycyjne wykonane z 24 karatowego złota próby .9999. Wówczas w takiej złotej monecie praktycznie nie ma domieszek innych metali, jednak jest ona bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Dlatego należy ją ostrożnie przechowywać i oglądać.

Sztabki złota ważone gramami

Wagi sztabek złota najczęściej wyrażane są w gramach. Jednak spotykane są sztabki złota, których waga wyrażona jest w uncjach [1/2 uncji lub 1 uncja].

Jeden Tola i jeden Teal

Zagraniczne mennice również produkują złote sztabki, których waga wyrażona jest w tolach i tealach.

Tola – jednostka wagi z Indii

Jeden tola, to jednostka wagi południowo azjatycka, która stanowi 3/8 uncji trojańskiej, czyli dokładnie 11,664 grama. Była to brytyjska jednostka masy stosowana na podbitym terytorium Indii w 1833 roku, stosowana również na terytorium Tanzanii. Nazwa wywodzi się z dialektu Indoirańskiego, w którym słowo “tola” oznaczało “wagę”.

Teal – chińska jednostka wagi

Jeden teal to jednostka wagi chińskiego systemu wag i walut. Stosowana w Chinach, Hong Kongu, Malezji, Singapurze, Brunei i na Tajwanie. Jest używana w przemyśle farmaceutycznym i handlu złotem i srebrem. Słowo pochodzi od malezyjskiego terminu “tahil” oznaczającego wagę. Chiny podzielone w swej historii na wiele odrębnych prowincji odnosiły się do teali w różnych nie wystandaryzowanych kategoriach wagowych. Jednak rządowa chińska norma ustala wagę jednego teala na 1,2057 uncji trojańskiej, czyli 37,5 grama.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

3 komentarze

  1. Anonim says: 14 sierpnia 2019
  2. Anonim says: 25 czerwca 2019

Czas odpowiedzi i Pingi

Ani trackbacki and pingbacki nie są dostępne dla tego artykułu

Zostaw Odpowiedź