Strona GłównaSztabki złotaDlaczego banki centralne kupują złoto?

Banki centralne wielu krajów na czele z Indiami i Chinami stanowią ważny fundament wspierający dla cen złota zarówno dziś jak i w przyszłości.

Głównym argumentem banków centralnych za zwiększaniem rezerw złota jest chęć uniezależnienia się od wartości walut papierowych. Monetaryści doskonale zdają sobie sprawę jak kończy się masowy proceder druku pieniądza. Stąd ich cichy i stabilny pęd ku złotu, którego nie da się szybko dodrukować.

Poza największymi potęgami także Tajlandia, Korea Południowa, Kazachstan, Rosja, Meksyk i Boliwia znacząco zwiększyły swoje rezerwy złota na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Oczekuje się, że banki centralne będą kontynuować politykę zwiększania rezerw złota.

Banki centralne powinny dalej kupować złoto, choć gdy będzie recesja…

Z dotychczasowego zachowania banków centralnych nie wynikają przesłanki do tego, aby ich polityka zwiększania rezerw złota miała ulec zmianie. Oczywiście popyt banków centralnych na złoto jest zależny od ogólnej sytuacji gospodarczej ich kraju. Jeżeli gospodarka w Chinach wpadnie w głęboką recesję, to ciężko oczekiwać, aby Centralny Bank Chin kupował dużo złota. W takiej sytuacji będzie skupiony na pilnowaniu porządku na własnym podwórku. Jednak znaczna większość banków centralnych krajów rozwijających się ma zbyt dużo rezerw w walutach papierowych, a za mało rezerw złota. Dlatego najprawdopodobniej będą oni dążyć do odpowiedniego zbalansowania tej nierównowagi na korzyść złota.

Dlaczego banki centralne kupują złoto?

Można uznać, że głównym powodem, dla którego banki centralne konsekwentnie zwiększają rezerwy złota jest niestabilność oraz polityczno- urzędnicze ekscesy związane z najbardziej popularnymi aktywami rezerwowymi? do których zalicza się dolar i euro. W sytuacji, kiedy dolar i euro, główne waluty dwóch największych ośrodków gospodarczych na świecie, stanowią sztuczne paliwo do podtrzymywania przy życiu bankrutów zarówno rządowych jak i bankowych, złoto i inne metale szlachetne stają się bezpieczną przystanią.

Złoto zabezpieczeniem przed drukiem pieniądza i przed wojną

Choć od dawna złoto uznaje się za najlepsze zabezpieczenie przed deprecjacją walut papierowych, złoto zyskuje również uznanie, jako zabezpieczenie portfela w szybko zmieniającej się sytuacji geopolitycznej np.: na bliskim wschodzie. Bo złoto, to ten niezwykły i rzadki metal posiadający status najbardziej płynnego pieniądza, który będzie wszędzie akceptowany, nawet w razie kłopotów największych krajów, po jednej, jak i po drugiej stronie Atlantyku.

Podobny temat poruszyliśmy w:

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Piotr Kowalski S.K.A.

Tel: +48 71 300 13 80
Fax: +48 71 300 13 80
e-mail: biuro#goldco.pl zamiast # wpisz @
Goldco Piotr Kowalski S.K.A.: ul. Kamienna 135 lok.16, 50-545 Wrocław

Tags: , , , , , ,

Zostaw Odpowiedź